Nowy algorytm Google Pingwin 4.0 już działa!

Pingwin

Po 2 latach oczekiwania, Google poinformowało o wdrożeniu długo wyczekiwanego algorytmu Penguin 4.0. Co przynosi najnowsza aktualizacja? Czy zmienia coś w strefie optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych?

 

Algorytmy komputerowe to, w dużym uproszczeniu, programy komputerowe, które poprzez analizę wielu różnych wskazówek dają konkretne odpowiedzi na potrzeby użytkownika. W kontekście wyszukiwarki Google algorytmy pomagają w wyszukiwaniu odpowiednich stron internetowych zawierających pomocne informacje. W tym celu biorą one pod uwagę kilkaset różnorodnych wskaźników, które nazywane są także wskazówkami czy czynnikami rankingowymi, które pozwalają na wyselekcjonowanie najbardziej wartościowych stron i zaprezentowanie ich w odpowiedniej kolejności.

Aspektów wyszukiwania, które brane są wówczas pod uwagę, jest naprawdę mnóstwo i nie są one do końca przedstawione przez Google, dlatego pozostają tajemnicą. Zmiany algorytmu, które prowadzone są przez Google praktycznie przez cały czas, mają na celu udoskonalenie wyszukiwarki internetowej.

Obecnie, niemalże pod 2 latach od ostatniej aktualizacji, Google poinformowało, że wdraża aktualizację Penguin 4.0, czyli Pingwin 4.0. W komunikacie z 23 września 2016 roku pojawiła się informacja, że aktualizacja dotyczy wszystkich języków. Najważniejsza zmiana nowej aktualizacji dotyczy przede wszystkim działania w czasie rzeczywistym. Również uzyskano wyższą precyzję działania wyszukiwarki Google.

Działanie w czasie rzeczywistym oznacza, że teraz indeksowanie serwisów i prowadzących do nich linków będzie odbywało się non stop. Ta zmiana wpłynie przede wszystkim na łatwiejsze pozbywanie się kar w formie filtrów nakładanych przez algorytm. Z kolei większa precyzja działania Pingwina oznaczać będzie, że łatwiej będzie on mógł rozpoznawać sygnały wskazujące na spam, który wpływa na wartość i tym samym na ranking witryny.

 

Lista aktualizacji Pingwina:

  • Pingwin 1.0 – 24 kwietnia 2012 roku
  • Pingwin 1.1 – 22 maja 2012 roku
  • Pingwin 1.5 – 5 października 2012 roku
  • Pingwin 2.0 – 23 maja 2013 roku
  • Pingwin 2.1 – 4 października 2013 roku
  • Pingwin 3.0 – 18 października 2014 roku
  • Pingwin 3.0 – 18 października 2014 roku

 

Google zapowiada, że nie będzie realizował kolejnych aktualizacji swojego algorytmu, natomiast będzie on stale rozwijany, niemniej użytkownicy nie będą już powiadamiani o zmianach.

Co oznaczają zmiany w algorytmie dla SEO oraz dla właścicieli stron internetowych? Przede wszystkim strony ukarane przez filtr Google będą mogły znów działać bez ograniczeń. Właściciele nie będą musieli czekać na kolejną aktualizację, aby ich strony znów mogły działać bez przeszkód – poprzednio te, które zostały ukarane przez spadek pozycji, musiały poczekać na to aż przez 2 lata.

Na razie trudno jednak wskazać dokładnie, jakie zmiany spowoduje wdrożenie nowego algorytmu, który działa dopiero od kilku dni. Na efekty trzeba będzie nieraz poczekać nawet kilka tygodni. Eksperci wskazują, że zmiany mogą dotknąć przede wszystkim te strony internetowe, na których zastosowało się nielegalne praktyki, na przykład systemy wymiany linków czy inne metody pozyskiwania odnośników nieakceptowane przez Google.

Dodaj komentarz